Rotterdam i Delft. Niebanalne budynki i kanały

Scrolluj w dół

To ostatni wpis mojej krótkiej serii zdjęć z Holandii. Tym razem trochę fotografii z Rotterdamu oraz z Delft (stamtąd dosłownie trzy zdjęcia). Rotterdam i jego estetyka są zupełnie inne niż ta, którą postrzegamy jako typową myśląc o Królestwie Niderlandów. Przede wszystkim, miasto zostało kompletnie zniszczone podczas II Wojny Światowej i to nadało wpływu jego charakterowi.

Po wojnie centrum miasta zostało odbudowane, raczej luźną architekturą tworząc otwarte przestrzenie. Jest to zupełnie inne podejście niż w innych holenderskich miastach, które są zabudowane mocno skupionymi budynkami.

Powyższy budynek to Markthal. Zewnętrzna część budynku jest zagospodarowana pod mieszkania i biura, natomiast wewnętrzna jest halą targową wraz z punktami gastronomicznymi. Co ciekawe, mieszkańcy posiadają także okna na wnętrze hali. Moim zdaniem jest to najciekawszy budynek w mieście i z pewnością jedna za bardziej wyróżniających się budowli w Holandii.

Drugi interesujący budynek, który można znaleźć w Rotterdamie to Cube house. Mieszkania usadowione są w obróconych o 45 stopni kostkach, które wiszą na wysokich słupach. W ten sposób powstała pod mieszkaniami przestrzeń spacerowa.

Erasmusburg to największy most zwodzony w Europie. Tworzy spójną panoramę wraz z podzielonym w pół wieżowcem De Rotterdam.

Ostatnie, poniższe trzy zdjęcia to Delft. Jest to miasto położone niedaleko Rotterdamu. Niestety, bardzo się rozpadało pod koniec dnia. Krótko tam byliśmy, ale miasto wyglądało na całkiem urocze.

I to wszystkie zdjęcia. Czy Rotterdam jest spoko? Z czasem zacząłem go bardziej doceniać. Nie jest to typowe, holenderskie miasto. Aby w pełni je docenić należy być fanem nowoczesnej architektury. Niestety, poza okolicą Hali targowej (ukazanej na początku wpisu) miasto wyglądało na dosyć opustoszałe. Nie wiem czy była to kwestia weekendu, czy kiepskiej pogody. Z pewnością warto dać szansę Rotterdamowi.
To już wszystko co mogłem zaprezentować z Holandii. Krótki, ale intensywny wyjazd dostarczył przyjemnych kadrów. Daje okejkę, medal jakości i polecam odwiedzenie tego kraju.

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.